27 Aralık 2012 Perşembe

PETER PAN CUP 2012
Since two years we are going to watch the Peter Pan Cup swimming race on Christmas Day morning at Serpentine in Hyde Park. It’s nice to walk early morning in empty London streets and then to watch Serpentine Swimming Club’s yearly tradition.

Waking up at five o’clock to be there on time (because on Christmas day there isn’t any public transportation and there are only few black cubs on duty) and getting out in a dark and cold winter  morning, is not looking so sympathic maybe but enjoying the emptiness and the silence of the streets, having fresh winter morning air in Hyde Park, receiving candies as Christmas Day treats from Santa who is waiting us in Serpentine, listening the bagpipe which is announcing the beginning of the race, watching the bravehearts jumping in the ice cold brown waters of Serpentine, is quite a good experience for two foreigners who live in London.

This year, the race was as successful as last year’s. But this year, when the swimmers were out of the water and running to the mulled wine for heating their purple bodies, we were as wet as they were because of the rain which is quite surprising thing in our little kingdom. 

6 yorum:

 1. Allahım ben lahana gibi kat kat giyineceğim diye uğraşırken bunlar sabahın beşinde kalkıp buz gibi sularda yüzüyorlar. Ve de eminim hava İzmire göre çok soğuktur.

  Kuzum bu inkilisler üşümüyor mu acep :)))

  YanıtlaSil
 2. Depresifim, kuzum, havanın kararıklığından çok anlaşılmıyor ama üçüncü fotoğrafta da görülen mor hallerine bakılırsa, biraz ürpermiş gibi bir halleri vardı :) .
  Birayı sıcak, çayı ılık içip aralık ayazında serin sulara cupluyorlar, n'apcen... :)

  YanıtlaSil
 3. bırrrrrrrr...
  ben görünce bile üşüdüm:))
  mutlu yıllar!

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler :)! Size de mutlu, sağlıklı yıllar Cep Aynası!

  YanıtlaSil
 5. Aslında çok isterim biliyormusunuz? buz gibi bir havada buz gibi soğuk bir denize girmeyi :) garip belki ama ben fotoğraflara bakarken, bu soğuk İstanbul gecesinde bile üşümedim :)
  Mutlu sağlıklı yıllar dilerim.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Aslı, bizim sınırımız şimdilik Bozcaada'da kasım ayında girmek. Ama bir gün Rusya gibi bir ülkede karda yüzenleri görme şansı bulursak, belki biz de cuplayıveririz o keyfi yaşamak için suya :) . Teşekkürler, size de mutlu yıllar...

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!