12 Nisan 2013 Cuma

HOLBORN WHIPPET


In one of the underground advertisements, we saw an event named Istanbul Inn London which will take place at the Victoria House in Holborn between 12-15 April 2013. And as two Turks who live in London, today we went to visit this Art&Design  event. Result: Disaster? Dissapointment? Both?

Except few pieces, it was a really poor exhibition and it was hard to understand which part of this event brings Istanbul to London. It was exactly like the degree show of  a university.

After there, we tried our chance to visit Pompei exhibition in British Museum but all tickets were sold out until the end of May and they said that they release only limited tickets daily. Only chance to visit today was at 19.00 o’clock and we gave up visiting the exhibition and walked to Sicilian Avenue to try a new pub we saw several times when we were passing from there.

Holborn Whippet is a new, modern pub which provide craft beers and food. We tried their steak sandwich and Bloomsbury burger. Except the cold chips, the food was good. König Pilsner which we tried also was tasty. We loved their beer taps.

But nobody cared about the amount of empty dishes and glasses at the tables during half an hour. This wasn’t pleasant. The other thing,  first response to our mustard petition, was a quick “Sorry, we don’t have”. When we remind they serve burger and chips and asked again, two minutes later, the mustard was at the table. Why to say “no” first time? Mystery... But generally worth to go and try their beer and food.  

5 yorum:

 1. Merhaba benim kızımda Londrada yaşıyor o da gitmiş aynen senin dediğin gibi hiç beğenmemiş. Boş bir etkinliktei Zamanıma parama yazık hiç İstanbulu yansıtmadı dedi:( Sevgiler. Görüşmek üzere..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Vuslat, İstanbul'a hiç gitmemiş, hiçbir fikri olmayan biri gitse Istanbul Inn London'a, kültürel ve tarihi açıdan bu kadar zengin olan şehrimizle ilgili "Bu mudur?" diyerek ayrılır herhalde oradan. Boşa harcanmış bir şans, yazık...
  Kızınız da Londra'da yaşadığına göre, bu aralar o da bizim gibi alıyor nasibini demek ki muhteşem İngiliz bahar havasından :) .
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Çok üzücü. Oysa harika bir tanıtım yapılabilirdi.

  Birde bişey söylicem :) bunu en baştan beri yazmak istiyordum ama hadi olsun dedim.
  Bugün yorum göndermekte çok zorlanınca tamam dedim söylicem :) yoruma açık yapsan çok iyi olucak Cat. Böyle çok zor oluyor yorum göndermek.

  YanıtlaSil
 4. Tam hayâlkırığıydı etkinlik Aslı.
  Yorumları doğrudan yayına vermemek, daha önceki tatsız tecrübelerimizden yola çıkılarak alınmış bir karar. Ne de olsa internet sanal bir âlem ve her cins insan kullanıyor, bu yüzden birçok blog gibi biz de yorum denetimi kullanıyoruz :).

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!