7 Temmuz 2013 Pazar

A.GOLD
Yesterday after shopping in Judy’s Vintage Fair and then going through Brick Lane to take new street art photos popped up there, it looked like a nice idea to make a stop in A.Gold, a beautiful traditional British food shop next to the Old Spitalfields Market.

A.Gold in 42 Brushfield Street, is not just a little shop who sells old style jams, candies, treats, some kitchen accessories, good quality coffees, teas, etc, is also a place where you can enjoy a nice cup of Monmouth coffee, a cold bottle of Victorian lemonade or a freshly made sandwich.Even the sandwich’s taste was pretty basic and nothing special, glad to visit this cozy and old style shop. A.Gold is open Monday-Friday 10.00-16.00 and weekend 11.00-17.00.
                                    --------------------------------------
In Turkey, the people is resisting since 31 May 2013 to protect their park, democracy and human rights. Court refused Gezi Park demolition.  Yesterday, thousands went to their park with the court decision and the police attacked them with tear gas, watercannon, plastic bullets.
Resist Gezi Park! Resist Turkey!

Poster via #DirenGeziParki

6 yorum:

 1. İngilizler nostaljiyi korumakla çok doğru bir karar veriyorlar keşke bizde de devam etse böyle nostaljik yapılara özen :) A Gold gitmeden sevdik :))

  YanıtlaSil
 2. Gözde, bu ülkede yaşarken görüp eleştirdiğimiz bir sürü şey var ama dediğin gibi eskiye saygıları, korumaları çok saygı duyduğumuz şeylerden biri. Özeniyor insan :) ...

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten eskiyi yaşatmalarını seviyorum Cat, Ülkemizi biliyorsun tarihe bile değer verilmiyor. Eski yapıların korunması gerekirken acaip binalar yapılıyor-yapılmak isteniyor. Biliyorsun Gezi Parktaki kışla hesabı.

  YanıtlaSil
 4. Burası tam eski bakkaliye dükkânları gibi Aslı, tek eksiği eski usûl bir bakkal amca. Keşke hep böyle kalsaydı bakkal dükkânları ve bakkallar değil mi?

  YanıtlaSil
 5. Ne şirin bir dükkan! Eski bakkallar gibi gerçekten. Bu arada benim Almanca öğrendiğim ilk tanımlardan biridir: Tante-Emma-Laden. (bildiğimiz bakkal, artık sadece müzelerde) http://de.wikipedia.org/wiki/Tante-Emma-Laden

  YanıtlaSil
 6. Semi gökten para inse, bir sıra dükkân alıp dizmek isterdim yanyana bir bakkaliye, bir eski usûl fırın, bir eski usûl meyhane, bir tuhafiye, bir muhallebici... Ne güsseeeeelll olurduuu!

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!