27 Ocak 2013 Pazar

PRINTERS & STATIONERS


Today (like yesterday) was another sunny day in our little kingdom and we walked to Columbia Road Flower Market for a late breakfast and to buy fresh flowers for our home.

In the market we have our breakfast always in our favorite place at Printers&Stationers in Ezra Street . The sandwiches are tasty and even the market is packed, this little cozy place is quite. Before the owners were serving our smoked salmon sandwiches and red wine while they were preparing to their selfs a morning drink, we were having a chat with their dog.

We didn’t go there for a while and today after buying some anemones for home, we popped for a glass of wine and sandwiches. The sandwiches were delicious again and we tried also the new pork and chutney sandwich. But we noticed some little changes in decoration and service. It looks like they are making a step forward with more staff, putting printed menu on the tables, more choice of sandwich, salad addition to sandwich plates, etc. We hope this step don’t turn our favorite place in the market to a less cozy place.  

6 yorum:

 1. Masal dekoru gibi. Ne kadar şirin bir yer böyle...

  Somonlu sandviç bana uymasada o mekanın atmosferini solumak için gitmek isterdim. Nasılsa bana uyan bir şey bulurum dimi kuzum :)

  YanıtlaSil
 2. Sanki kafeye değil de ev gezmesine gitmiş gibi hissediyoruz biz de burada Depresif Ayucuğum. Küçücük turşucuk bir yer, bozulmaz inşallah.
  Senin yolun Londra ellerine düşerse götürüm seni kuzum oraya :)

  YanıtlaSil
 3. Mekanın güzelliğine uzun uzun baktım, sanki okuduğum eski bir masal kitabından çıkmış gibi.
  Masa çok nefis görünüyor :) orda olmak oranın havasını solumak isterdim.

  YanıtlaSil
 4. Tiyatro dekoru gibi değil mi Aslı? Eski eşyalara ikimiz de çok düşkünüz. Londra'da birçok kafe eskicilerden alınmış mobilyalar, vs. kullanıyorlar, bizim de çok hoşumuza gidiyor böyle mekânlar.

  YanıtlaSil
 5. Bayıldım, harika bir mekan ve super ambians!
  Aybige yeniden bulustugumuza da cok sevindim:)) Harikasın!

  Sebnem
  Shebbo Design

  YanıtlaSil
 6. A Cat From London'a hoşgeldin Şebnem! Biz de bayılıyoruz bu biblo mekâna. Paşa oğlunu çoook öpüyor, sana sevgiler gönderiyorum. (Paşa'nın cumhuriyet çocuğu fotoğrafları harika!)

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!