26 Ocak 2013 Cumartesi

WARSAW COVERED BY SNOW
This week, we made a short trip to Warsaw and we enjoyed this beautiful city for four days. During four days it’s snowed and the temperature was –7°C but the feeling was –15°C during the day. It was cold but after our visit we decided that Warsaw is one of the best cities to visit during the snow. The christmas lights in the streets were still on and it was beautiful.


We stayed in Mercure Hotel in the heart of the city and we walked to almost everywhere. We visited the National Museum, the old city walls, the Praga district. We made several walks in Nowy Swiat which is most colorful street of Warsaw where are located lots of good shops, restaurants, cafés and patisseries. During four days we tried to taste every polish food we find in different places and each time we ended happy with the choice. We made more then one visit to A. Blikle Patisserie founded in 1869 for drinking white wine and eating paczki  -which is polish donut-. We tasted different types of pierogis -which are polish dumplings- in Zapiecek. We ate the best dishes in a polish restaurant named Przy Trakcie. Tuesday night was jazz night at the hotel’s bar and was another occasion for another bottle of wine.

We walked in beautiful Lazienki Park covered by snow and visited there the Palace on the Isle, Myslewicki Palace and Old Orangerie where is the Royal Theatre and Royal Collection of Sculpture.


For keeping the body warm and the mind healthy we drank lots of these: tea made by homemade raspberry juice, herbs, cloves, orange, lemon and vodka.


We brought home some delicious smoked polish cheeses.


We brought home also some Polish pottery. We love Polish pottery!


You know where is the best Irlandzki Pub east of Dublin?


6 yorum:

 1. Ah kuzum çok güzelsiniz siz, Allah muhabbetinizi arttırsın diyerek başlamak istedim ;)

  Kuzum o sevimli saç örgülerinle şeker kız Candy olmuşsun sen :)

  O porselenlerin ne işe yaradığını anlamadım ama çok sevdim. Bunları farklı boylarda misinalara takıp rüzgar çanı gibi bir şey yap bence :)

  YanıtlaSil
 2. O senin güsselliğin Depresif Ayucuğum :).
  Kırk oldum hâlâ örüyorum saçları, ellimde de örerim herhalde kuzum :).
  Onlar, senin de dediğin gibi, asmalık süsler ama biz onlardan değil, kap kacak, kupa vs. aldık. Bunlar sepette çok hoş görünüyorlardı ve geleneksel desenler en güzel bu fotoğrafta anlaşılıyordu, o yüzden onların fotoğrafını koyduk :) .

  YanıtlaSil
 3. Ya ne diyebilirim bayıldım fotoğraflara, sayenizde bilmediğim şehirleri ve güzellikleri sizin gözlerinizle görüyorum :)
  Gerçekten ikinizde öyle güzelsinizki :)
  Ayrıca ben tam bir peynir delisiyim, porselenlerin desenleride çok güzel.
  Karlar altında Varşova çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
 4. sekseninde bile ör kuzum. Allah içimizdeki çocuğu büyütmesin. yaşı nedeniyle kendini kasan insanlardan olmayalım inşallah :))

  YanıtlaSil
 5. Sağol, çok naziksin Aslı :) . Şımaracağız sonunda :) .
  Bu peynirleri biz de ilk kez gördük ve bayıldık. Tadı bizim Bolu isli peynirine çok benziyor ama dışları dantel gibi işlemeli. Önce anlamadık hatta peynir olduklarını.

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!