6 Eylül 2013 Cuma

A TURKISH DESSERT: SÜTLÜ İRMİK TATLISI


When the weather of London is not nice to us, there is always an extra activity in our kitchen. Today we didn't want to eat the stew we have in the fridge and  cooked mezzanelli pasta in owen (fırında makarna), aubergine salad (patlıcan salatası) and semolina dessert (sütlü irmik tatlısı). Semolina dessert, is one of the most practical desserts we cook in Turkey. Mostly, mothers’ saver for a milky dessert to serve to their children and all children (and big children) love it.

The ingredients and the recipe are super easy:

Mix 150 g of semolina with 180 g of sugar in a pan.  Add 1 litre of milk while whisking. Add 1 teaspoon butter. Cook ower low heat until getting thick (like a very thick cream soup), meanwhile keep whisking. Take the pan from the cooker. Divide the pudding in 6 small ramekins. After cooling down little bit, cover with aluminium foil and put to the fridge to set. Serve with ground cinnamon.

Note: Normally we serve this dessert after taking out the dish and upside down. For taking out easyly the dessert, make sure that you wet inside of  the ramekins with water before dividing the dessert to them after cooking. You can use different molds to serve your dessert in different shapes.

Enjoy!


4 yorum:

 1. Yaa kuzum kalplerimiz birmiş bak. Ben de akşam için irmik tatlısı yapacaktım. Ama kendimde soğumasını bekleyecek kadar sabır hissetmediğim için pirinç unu maması yapıp sıcak sıcak yedim :)

  YanıtlaSil
 2. Biz uyanık bir şekilde gündüzden yaptık akşama soğusun diye, az önce İnkilis poliye dizilerimizin yanında lüplettik :) . Oh, sana da afiyet şeker olsun kuzum!

  YanıtlaSil
 3. seni yerde ararken gökte buldum derler ya öyle oldu.bloglardan epey ayrı kaldım.taşınmadır yerleşmedir derken.kedi defterine de yazı yazmıyorsun ya eski yazılardan okudum.sonra blogumdaki eski yorumlara bakarken adını gördüm.farketmemişim o zaman kusura bakma.yeniden takipteyim.yaşasın:)

  YanıtlaSil
 4. Ben de gelip gidip bakıyorum Ebruli Kedi'ye, taşınmayı bilmiyordum ama herhalde hayat bir mola gerektirdi, ne zaman dönecek acaba diyordum. Geri döndüğüne sevindim :). Güzel İzmir'deki yeni evinizde mutlulukla, ağız tadıyla, sağlıkla oturun. Öykü'yü ve Minnoş'u da öpüyorum. Hoşgeldin tekrar!

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!