10 Eylül 2013 Salı

EDINBURGH


In July, we made a little road trip and big part of this trip was in Scotland. It was our first time in Scotland. We loved the country, we loved the people, specially Edinburgh. We felt there at home. Even, we have been regular customer to a pub during nine days we stayed there and made new pub friends, talked with them about the life, the city, the museums, the jazz, the poetry (specially Robert Burns), sports and -even we were agreed to not to talk about politics while drinking alcohol- little bit politics. Yes, it was a very special pub and we keep it to ourselves.

When we were talking about a trip to Scotland we were expecting a rainy and cold weather even in summer and for being in such northern part of the island, we were ready to it. Buuut, during our stay there, Scotland lived most hot two weeks since last twenty years and it was heaven for us (not for Scottish friends).

We will share more photos and details of this beautiful city but as an opening, we can say that we fell in love with Edinburgh. Is one of these old, characterful, amazing cities with beautiful people and we hope to go back there again.  

2 yorum:

 1. Ah İskoçya!!! Daha önce de yazmıştım, İskoçya`nın yeri ayrı bende. Bir tatil planlayıp çocukları da götürmek istiyorum aslında.
  Havadan yana çok şanslıymışsınız gerçekten. Bir günde dört mevsimin yaşandığı yer orası:)
  Küçük kasabalarda karşılaştığımız insanlar dahil genelde çok konuşkanlardı. Yardımseverdiler, daha yol sormadan bir şey mi aradınız diyecek kadar:)
  Çektiğiniz fotoğrafların bazılarını Facebook`da gördüm, daha fazlasını bekleriz:)

  YanıtlaSil
 2. İngiltere hele de Londra insanı ve yaşam tarzından sonra, ilâç gibi geldi gerçekten İskoçlar. Daha sakin, huzurlu insanları,daha rahat bir yaşam tarzı var.
  Bizim yolculuk sizinki gibi geniş çaplı değildi, bu seferlik sadece Glasgow, Edinburgh ve civarlarındaydık, umarız bir de Highlands dolaylarına uzanma fırsatımız olur. Doğasını keşfe çıkıp sonra da küçük kasaba pub'larında yerel halkla kaynaşmak da müthiş zevkli olur kesin :) .
  Fotoğraf olayını biraz abartmışız (özellikle de güzel havayı bulunca), bir ara başına oturup mesai yapmak gerekiyor, elimizden geldiğince paylaşmaya çalışırız :) .

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!