12 Eylül 2013 Perşembe

THE WOMAN IN BLACK


Yesterday evening we were at Fortune Theatre in Covent Garden for The Woman in Black, a play adapted by Stephen Mallatratt from the novel of  British writer Susan Hill, directed by Robin Herford and performed by actors Crawford Logan and Tim Delap.

It was our first time in Fortune Theatre and we loved this old theatre opened to the public in 1924. We are not very big fan of novel adaptations in cinema except some brilliant examples but we love to see them in theatre -specially novels we read- and The Woman in Black was a very successful adaptation from the novel. Also it was very effective usage of only two persons in cast and the simple scenery to interpret the whole story and different locations.  

2 yorum:

  1. Sümsük Harry Potter Daniel Radcliffe'in oynadığı filmin tiyatrosu mu acaba? Gerilim filmiydi sanki ama Daniel oynuyor diye gıcık olup izlememiştim :))

    YanıtlaSil
  2. Biz de izlemedik filmini ama evet, aynı romandan uyarlanan tiyatro oyunu Depresif Ayucuğum. Hayaletli, gerilimli bir korku romanı. Zaten salondaki seyirciler "hadi canım" dedirtecek kadar çığlık attılar oyunda, hiç böyle seyirci görmedik ömrümüzde tiyatroda :) .
    Al bizden de o kadar kuzum, ne kadar itici bir çocukcağız değil mi. Hiçbir filmini ya da oyununu izlemedik, büyük olasılıkla da izlemeyiz, eksik olsun.

    YanıtlaSil

Thanks for your comments!