12 Ekim 2013 Cumartesi

CLASSIC CAR BOOT SALEToday was a  perfect, sunny day in our little kingdom. After a nice breakfast at home we walked to Southbank for a special car boot sale: Classic Car Boot Sale.

It was a very special car boot sale because all sellers came there with their vintage cars and motorcycles, even the food vans were vintage style. It was a real heaven for vintage lovers, classic car and motorcycle fans and there was also some little treats for foodies. We tried lobster rolls of Bob’s Lobster which they were serving from a vintage VW van and it was just “delicious”.

After the car boot sale we walked through Gerrard Street and filled our stomacs with chinese food. Then a little grocery shopping in our favorite Turkish supermarket and finally washing down the chinese food we ate, in our pub with few pints.

Now it’s time for some cups of good tea with homemade peanut butter cookies and enjoy British crime dramas!
 

2 yorum:

 1. Bende bende gezmek isterdim ama elimizdeki tek klasik araba segisini de 2-3 kere gezerek bitirmiş olmanın hüznüyle daha fazla resim beklemekteyim sizde :))
  Afiyet olsuuun :)

  http://theclumsywriter.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Gözde, İngilizler eski arabaları çok iyi koruyup yollarda da epey kullandıklarından ve her kentin, hatta bazı bölgelerde her kasabanın klâsik araba klübü olduğundan günlük yaşamda karşımıza sürekli müzelik arabalar çıkıyor burada, o bakımdan şanslıyız. Bu ikinci el pazarında bir sürüsünü bir arada görmek ise daha da güzeldi. Yoğun ilgi nedeniyle fotoğraf çekmek için çok ideal ortam değildi ama neyse biraz çekebildik :) .
  Teşekkür ederiz. Şimdi hazmetmek için yasemin çayı içiyoruz :) .

  YanıtlaSil

Thanks for your comments!